czwartek, 27 października 2016

Spódnica z zakładkami - DIY

Tym razem przygotowałam dla Was tutek jak uszyć spódnicę z zakładkami. Ja wykonuję wersję dla córki, ale w ten sam sposób można uszyć wersję damską. Ponieważ chciałam otrzymać efekt sterczącej spódniczki, do uszycia wykorzystałam dwustronną piankę bawełnianą.

Jako pierwszy krok - ładnie wyrównałam materiał (prostokąt z całej szerokości tkaniny) i odcięłam od niego kawałek na pasek szerokości 10 cm i długości - obwód pasa plus 4 cm.
Kolejny krok to zaznaczenie szpilkami środka i boków spódnicy.


Następnie rozłożyłam cały kawałek tkaniny na macie i wymierzyłam zakładki (trochę matematyki i dzielenie na równe części ) w taki sposób, aby po ich złożeniu otrzymać szerokość pasa plus 4 cm zapasu na wszycie suwaka.


Zakładki ładnie spięłam szpilkami i jeszcze raz zmierzyłam czy obwód oby na pewno się zgadza. Gdy wszystkie obliczenia są sprawdzone można zabrać się za szycie.


Zszywam każdą zakładkę na długość około 10 cm (od góry do dołu spódnicy), pamiętając o zabezpieczeniu szwu, aby nic nam się nie popruło podczas noszenia.Każdą zakładkę rozkładam równo na obie strony. Można teraz przestebnować górę tkaniny przy samym brzegu, albo zabrać się za wykonanie i doszycie paska. W wersji dorosłej proponuję minimalnie podkroić środek przód o jakiś 1 cm, żeby później doszyty pasek idealnie przylegał do brzucha.


Teraz do górnej części spódnicy przypinamy szpilkami wcześniej odcięty prostokąt (pasek), który jest dłuższy od naszego obwodu pasa o 4 cm.  


Zszywam oba kawałki tkaniny, a materiał na pasek będę później składała na pół.


Teraz przyszła kolej na wszycie suwaka.
Jeśli jest to suwak kryty, to najpierw doszywamy suwak do każdej ze stron i dopiero teraz zszywamy resztę tyłu.
Jeśli tak jak ja wybierzecie zwykły ozdobny suwak, to najpierw zaznaczam szpilkami dokąd ów suwak będzie sięgał i zszywam szew tyłu spódnicy. Rozkładam i rozprasowuję szew i dopiero teraz przypinam suwak i przyszywam go.


Jak widać na zdjęciach pamiętamy, że materiał na pasek będzie złożony na pół i dla wprawionych w szycie dziewczyn proponuję od razu przyszywając zamek przyszyć wewnętrzną część paska. Będzie to ładniej wyglądało jak wykonamy tylko jeden ścieg do tych dwóch czynności.Gdy suwak jest już wszyty zajmujemy się paskiem. Ja cały pasek złożyłam na pół i szpilkami przypięłam materiał w szwie, podwijając wewnętrzną część.
Teraz bardzo równiutko szyjemy maszyną po prawej stronie, aby przyszyć pasek. Szew możemy wykonać albo we wcześniejszym szwie łączącym pasek i spódnicę lub tak jak ja z niewielkim przesunięciem.


W przypadku pianki nie musiałam wykańczać dołu spódnicy, jeśli jednak szyjemy ją z innego materiału, trzeba teraz podłożyć spódniczkę o jakiś 1-2 cm.
GOTOWE :-)1 komentarz:

  1. Świetny tutorial! Na dodatek czegos się nauczyłam - nie próbowałam wcześniej doszywac do suwaka obydwu stron paska teraz tak będę robić bo jest że wszech miar logiczne :-)

    OdpowiedzUsuń