piątek, 2 sierpnia 2013

Maszyna HUSQVARNA VIKING DESIGNER SE - część I szyjąca

Udało mi się obfotografować moją maszynę ze wszystkich stron i teraz chcę ją Wam przedstawić :-)
Maszynę posiadam od 4 lat ( kupiłam w Krakowie ) i nadal jestem nią zachwycona, pewnie jeszcze długo będę. Maszyna pracuje dość cicho, jest trochę cięższa od zwykłych maszyn, ma wbudowany komputer i jak dla mnie ma same zalety i tylko jedną wadę.... ciężko się z nią rozstać :-)

Maszyna po rozpakowaniu z plastikowego pokrowca prezentuje się właśnie tak


Gdy podłączy się ją do prądu w przeciągu 4 sekund jest gotowa do pracy i podświetlają się główne elementy interaktywny ekran dotykowy, oświetlenie E!Light, przyciski i igła ustawia się w pozycji początkowej


Na przodzie maszyny umieszczone są przyciski pomocne w pracy (od góry lewej strony)  ponowne rozpoczynanie ściegu, natychmiastowe zatrzymanie szycia, FIX rozpoczęcie szycia z zawiązaniem nici, obcinacz nici, zatrzymanie igły góra/dół, przyciski prędkości szybciej/wolniej, przycisk start/strop szycia i haftowania (umożliwia pracę bez użycia pedału). Po prawej stronie znajdują się przyciski (od góry) ustawiania stopki w różnych pozycjach oraz przycisk szycia wstecz.
 
 

Przy nawlekaniu górnej nici pomocne są strzałki umieszczone na obudowie.


Maszyna wyposażona jest w nawlekacz igły oraz czujnik nici, czyli maszyna informuje na ekranie gdy zerwie się górna nitka lub kończy się nitka na dolnej szpulce.


Dolna szpulka umieszczona w bębenku przykryta jest plastikową przeźroczystą pokrywą


Maszyna ma fajnie rozwiązany system nawlekania dolnej szpulki, a dzięki dwóm trzpieniom na nici można szybko i łatwo rozwiązać problem zmiany koloru nici. Dwa trzpienie potrzebne są do szycia podwójną igłą, gdzie potrzebujemy dwóch szpulek nici :-) W paru miejscach na maszynie umieszczony jest specjalny nożyk do obcinania nici.


Nawlekając dolną szpulkę regulujemy prędkość nawijania, przy niciach specjalnych trzeba wolno nawijać szpulkę.


Maszyna wyposażona jest w pojemnik na akcesoria, w którym jest miejsce na stopki, igły i szpulki.


Ma również pojemnik na elementy większe w tym specjalna stopkę do dziurek z czujnikiem.



Po zdjęciu tego pojemnika mamy  tak zwane wolne ramię maszyny do szycia wąskich rękawów itp..


 Pole pracy jest idealnie oświetlone przez oświetlenie E!Light.


Maszyna z boku ma wbudowane wejście USB oraz wejście na kabel do podłączenia do komputera.


Moja maszyna wyposażona jest w kolorowy, interaktywny, dotykowy wyświetlacz LCD. W górnym lewym rogu jest ikonka menu ściegów i liter, tryb szycia i haftowania, menedżer plików, menu ustawień i szybka pomoc. Na ekranie w trakcie zmiany ściegów wyświetlają się informacje jakiej stopki użyć, jakiej igły, długość i szerokość ściegu oraz możliwość odbicia lustrzanego w pionie i w poziomie. Poszczególne zdjęcia obrazują ściegi jakie można wykonać dzięki tej maszynie... (przyznam się, że nie wiem ile ich jest, bo jeszcze z większości nie korzystałam).

 


Rodzaje obszycia dziurek. Dzięki specjalnej stopce określam wielkość guzika jaki będę przyszywać i wtedy automatycznie dziurka jest odpowiedniej wielkości. Maszyna myśli za mnie :-)










Kolejne zdjęcia przedstawiają menu liter wyszywanych (w momencie podłączenia ramienia haftującego pojawiają się kolejne opcje liter haftowanych).


Menu ustawień maszyny między innymi wybór języka (nie ma Polskiego), natężenie światła, rodzaj igły (igła podwójna- igła zwykła), timer wyświetlacza, sygnały dźwiękowe, itp..


Menedżer plików ułatwia zapisywanie (dodawanie i usuwanie) moich ściegów, haftów, czcionek i innych danych.


W maszynie jest również zainstalowany poradnik szycia umożliwiający wybór materiału i technikę szycia. Poradnik automatycznie wybiera najlepszy ścieg i wszystkie ustawienia do danej tkaniny.
Pierwsza kolumna to rodzaje materiałów, a druga kolumna to techniki szycia (szwy, obrzucanie, szycie i obrzucanie jednocześnie, fastryga, ścieg kryty, obszycie, dziurka, przyszywanie guzika).


Nie zdążyłam zrobić zbytnio próbek ściegów, ale zapraszam do obserwowania bloga, bo postanowiłam od września bardziej przyłożyć się do obsługi maszyny i wykorzystywania wielu funkcji.


Chyba jeśli chodzi o część szyjącą to napisałam wszystko, jeśli macie jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem. O możliwościach haftowania będzie oddzielny post, mam nadzieję, że krótszy ;-)
Mile widziane są komentarze jakie jest Wasze zdanie o tej maszynie, a może ktoś z Was też taką ma?

16 komentarzy:

  1. Dla mnie kosmos! Nawet nie wiem czy powinnam o takiej maszynie marzyć.... ;D Czy w menu jest język niemiecki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każda szyjąca powinna marzyć o super maszynie. Moje marzenie się spełniło :-) W maszynie jest parę języków obcych w tym niemiecki :-)

      Usuń
  2. Taki mały kombajn szyciowy...super :)

    OdpowiedzUsuń
  3. teraz cała płonę z zazdrości! Fajnie, że napisałaś ten post :) i czekam na część drugą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :-) Ja zazdroszczę Ci czasu na szycie :-) Część druga niebawem.

      Usuń
  4. A ja myślałam że moja maszyna to kosmos ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękna maszyna. Nie szyłam na niej, ale czytałam wiele pochwał, gdyby trafiła mi się używana, to zrobiłabym wiele, żeby ją zdobyć. :) Lubię starsze husqvarny, miałam przyjemność z jedną z serii Platinum - była cichutka i precyzyjna.
    Fajnie, że pokazałaś swoje cudo. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś na allegro widziałam używaną tylko, że starszy model :-)

      Usuń
  6. :0 ja się nie ośmielam marzyć o czymś takim ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marzenia czasem się spełniają, więc warto marzyć :-)

      Usuń
  7. Ten szew jest w świnki?!... Jak ja Ci go zazdroszczę! Moja Lucynka (Elna 340EX) ma raptem 23 ściegi i tylko jeden wzór dziurki... Ja chcę szew w świnki! Już oczami wyobraźni widzę sukienkę wykończoną tym szwem... Na którymś ze spotkań szyciowych Cię o to zmolestuję ;)

    Z niecierpliwością czekam na post o hafcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to są świnki i jest tam jeszcze parę innych fajnych szwów :-)

      Usuń
  8. Mam taka na sprzedaż z 2006 roku

    https://www.olx.pl/oferta/hafciarka-husqvarna-viking-designer-se-CID628-IDjyDAB.html

    OdpowiedzUsuń