sobota, 24 października 2015

Dynia - tutorial jak ją uszyć

W tym roku szykuje się do imprezy Halloween'owej i postanowiłam uszyć dynie jako dekorację domu. Podczas szycia tak bardzo spodobał mi się efekt, że przy drugiej dyni postanowiłam zrobić tutek dla Was.
Na początek trzeba przygotować wykrój, ja swój zrobiłam sama, a wy możecie go skopiować ;-)


Następnie musimy skroić z materiału pięć takich samych płatków. Ja wybrałam na moje dynie minky, ale równie dobrze może to być dzianina dresówkowa.


Potrzebujemy też prostokątnego kawałka tkaniny na ogonek - pomocny był filc.


Filc składamy na pół o szyjemy kształt ogonka. Pamiętajcie, żeby był on dość szeroki i krótki.


Odcinamy nadmiar filcu, przekręcamy materiał na prawą stronę i minimalnie wypychamy - ja użyłam kulki silikonowej.Następnie zajmujemy się płatkami, składamy dwa płatki prawymi stronami do siebie i spinami szpilkami (żeby nic nam się nie przesuwało). W tym miejscu zszywamy .


Jeszcze tak dla ułatwienia, Nie zszywajcie płatków do samego końca - szpicu. Zszywamy do wysokości strzałki. Na górze potrzebujemy dziurki na umocowanie ogonka.


Doszywamy tak samo kolejne płatki.


Gdy już mamy zszyte wszystkie płatki, na górze powinna zostać nam dziurka, w której umieszczamy ogonek.Przeszywamy maszyną miejsce łączenia ogonka z minky i wywracamy dynię na prawą stronę.Powstałą formę wypełniamy kulką silikonową, jednak nie tak całkiem na maksa ;-)


Na dole został nam całkiem spory otwór, który musimy teraz zaszyć. Najlepiej będzie wykonać w koło gęstą fastrygę, którą zaciśniemy. 
Następnie parę razy zszywamy w koło łącząc materiał z każdej strony. Gdy to zrobimy, mamy pewność, że nic nam się nie rozejdzie.


Jeszcze chwila i dynia będzie gotowa. Zostało nam tylko nadać jej odpowiedni kształt. Każdy płatek musimy dodatkowo potraktować fastrygą przez środek, którą lekko ściągamy.I GOTOWE :-)


A tak prezentują się moje dynie. Zawsze chciałam mieć białą dynię i teraz już mam :-)Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to piszcie, chętnie pomogę ;-)

6 komentarzy:

 1. Super pomysł, chociaż ja chyba uszyję truskawy. I już chyba wiem, skąd wezmę minky watermelon :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale ekstra tutek! Dynie wyszły Ci rewelacyjnie. Mogą też służyć jako Halloweenowe poduchy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dynie można uszyć w różnych rozmiarach i mogą służyć na różne sposoby :-)

   Usuń
 3. Przepiękne dynie! Świetny tutorial. Na pierwszy rzut oka, wyglądają na bardzo trudne, ale po przeczytaniu tutorialu wydają się dosyć proste :D

  OdpowiedzUsuń